Úvod > Stravování

Stravování

Zdravý životní styl je velmi důležitý a především u dětí hraje velkou roli zdravé jídlo. Proto se u nás staráme o to, aby děti dostávaly vždy pestrou a vyváženou stravu, nechybí ovoce a zelenina. Správně sestavený jídelníček dětí je základem pro jejich zdravý růst a vývoj.

jídlo.jpg

Naše mateřská škola má vlastní kuchyň s kvalifikovaným personálem. Přes den chystáme pestré a nutričně vyvážené dopolední / odpolední svačiny  a samozřejmě oběd. Dle možností jsou dětem připravována jídla ze surovin vypěstovaných na školní zahradě.

V rámci pitného režimu mají děti po celou dobu svého denního pobytu v mateřské škole k dispozici nápoje i čistou vodu. Děti si pití regulují v samoobslužném režimu podle vlastního pocitu žízně.

Při dopoledních a odpoledních svačinách je dětem vždy nabízen k výběru čaj a mléko, ovoce a zelenina. Do jídelníčku jsou pravidelně zařazovány biopotraviny i vlastní pečivo.

Děti mají možnost ochutnat jídla, která nejsou v jeho rodině obvyklá, rozšířit si svůj jídelníček a vytvořit základy zdravého životního stylu.

Při svačinkách a obědě se děti dle možností obsluhují samy. Děti do jídla nenutíme, jsou však motivovány alespoň k ochutnání.

V případě rodiči ohlášených potravinových alergií je pro tyto děti připravováno jídlo tak, aby se vždy co nejvíce podobalo jídlu pro ostatní děti  - pouze s vynecháním potravin, které jsou pro alergické dítě nevhodné.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Mateřská škola Letohrad, U DVORA  podporuje myšlenkusumecek.jpg

česká ryba, český chov“

A proto nakupuje a vaří z čerstvých ryb z Rybí farmy

Fish Farm Bohemia s.r.o., která vznikla v roce 2011.

Ta sídlí v  areálu zemědělského družstva v obci Rokytno, nedaleko měst Hradec Králové a Pardubice.

Specializuje se na chov ryb a prodej ryb, především dravých náročnějších druhů, které na rozdíl od klasického rybničního hospodaření lze chovat ve větší koncentraci. Pro chov ryb používá moderní tzv. "recirkulační akvakulturní systém." Tato technologie má mimo jiné výhodu v tom, že voda cirkuluje v uzavřeném okruhu. Tím je vyloučeno riziko kontaminace vody těžkými kovy, úniky hospodářských splašků apod., které mohou ovlivnit negativně kvalitu složení masa ryby. Tato rybí farma patří v České republice mezi průkopníky této technologie, která je ale v zahraničí již běžná.

Sumeček africký (Clarias gariepinus)

Charakteristika: Sumeček africký – Keříčkovec jihoafrický, v tuzemsku známý jako sumeček africký nebo jako Clarias je stále oblíbenější rybou v českých kuchyních. Jeho maso je totiž velmi chutné a šťavnaté, navíc je velmi bohaté na bílkoviny. Maso sumce je velmi vyhledávané pro minimum kostí.
Váha: 1 až 2 kg